International
22 oct. 2025
Declarație comună istorică: Zelenski și liderii europeni susțin poziția lui Trump – negocierile de pace cu Rusia să înceapă de la actuala linie a frontului
Timp de citire: 7 minute
Președintele SUA, Donald Trump, și omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, s-au întâlnit vineri, 17 octombrie 2025, la Casa Albă, într-o discuție tensionată care nu a adus Kievului angajamentul mult așteptat privind livrarea rachetelor de croazieră cu rază lungă de acțiune Tomahawk. Întâlnirea, care a avut loc la o zi după o convorbire telefonică de două ore și jumătate între Trump și Vladimir Putin, marchează o schimbare semnificativă în tonul administrației americane față de sprijinul militar pentru Ucraina.
Potrivit două surse infor despre întâlnire citate de Axios, "întâlnirea nu a fost ușoară", în timp ce a doua sursă a descris-o simplu ca fiind "rea". "Nimeni nu a strigat, dar Trump a fost dur", iar "Trump a făcut mai multe declarații ferme în timpul întâlnirii și la unele puncte a devenit puțin emoțional".
Președintele SUA, Donald Trump, și omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, s-au întâlnit din nou, vineri, la Washington. Cu această ocazie, jurnaliștii au vrut să afle dacă SUA ar urma să livreze Ucrainei temutele rachete Tomahawk. Acestea sunt arme de croazieră foarte precise și cu rază lungă de acțiune. Pot fi utilizate atât pentru lovituri asupra unor ținte aflate la mare distanță, cum ar fi baze militare sau infrastructuri strategice, cât și pe front, pentru obiective punctuale.
Ucraina și le dorește pentru a ataca adânc în teritoriul Rusiei, lovind zone militare esențiale, instalații energetice și infrastructură critică. Zelenski a călătorit la Washington sperând să primească rachetele de croazieră cu rază lungă de acțiune, despre care crede că ar putea livra o lovitură decisivă economiei de război a Kremlinului, permițând lovituri țintite asupra instalațiilor petroliere și energetice din adâncul Rusiei.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a subliniat că rușii se tem de rachetele Tomahawk. "Cred că Rusia se teme de Tomahawk-uri, chiar se teme pentru că este o armă puternică și știu ce avem, ce fel de armă. Ei știu ce avem, ce tipuri de arme avem și înțeleg că o combinație cu Tomahawk-uri – pentru că noi vorbim despre asta, nu vorbim despre Tomahawk-uri ca despre Tomahawk-uri – avem nevoie de o combinație. De aceea se tem de această combinație. Înțeleg ce putem face", a spus șeful de la Kiev.
Ucrainenii sunt dispuși ca la o eventuală livrare de rachete Tomahawk de către SUA să ofere la schimb drone, însă "oferta" nu pare să-l fi convins pe Donald Trump, cel puțin deocamdată. "Avem multe drone acum. Ne construim propriile drone, dar cumpărăm și de la alții și fac drone foarte bune", a spus președintele SUA.
Înaintea întâlnirii de vineri de la Casa Albă, Zelenski a părut să sugereze un schimb de drone ucrainene pentru Tomahawk-uri americane. "Ucraina are mii de drone din producția noastră, dar nu avem Tomahawk-uri", a spus el. "Ei (SUA) pot avea miile noastre de drone, acolo putem lucra împreună".
Cu toate acestea, în timpul remarilor de deschidere la un prânz de lucru la Casa Albă, Trump și-a exprimat speranța de a rezolva războiul "fără a ne gândi la Tomahawk-uri", adăugând că arma este una de care America "are nevoie". Trump a recunoscut că ar fi o "escaladare" să vândă armele râvnite către Kiev, dar a spus că aceasta este o problemă pe care o vor discuta.
Întrebat despre subiectul livrării de rachete Tomahawk de către SUA, Zelenski a răspuns: "Nu vreau să fac declarații despre asta. Am decis să nu discutăm despre acest lucru, pentru că nimeni nu vrea, adică Statele Unite nu vor o escaladare".
După întâlnire, Zelenski a descris meeting-ul ca fiind "productiv", dar a refuzat să comenteze mai departe despre Tomahawk-uri deoarece SUA "nu dorește escaladare". Când a fost întrebat de un reporter dacă este optimist cu privire la faptul că SUA va accepta să furnizeze armele, el a spus că este "realist".
În realitate, sursele au declarat că Zelenski a insistat cu tărie pe tema Tomahawk-urilor, dar Trump a respins și nu a arătat nicio flexibilitate.
Trump și Zelenski au vorbit, în spatele ușilor închise, despre conflictul din Ucraina și, implicit, despre negocierile pentru pace. "Președintele mi-a împărtășit dialogul lor cu partea rusă. Pentru noi, toate semnalele din partea rușilor nu sunt noi, dar contăm pe președinte, pe presiunea sa asupra lui Putin pentru a opri acest război", a declarat președintele Ucrainei.
La rândul său, șeful de la Casa Albă a subliniat că le-a spus lui Zelenski și Putin să oprească războiul. "Opriți-vă chiar acum la linia frontului. I-am spus asta președintelui Zelenski. I-am spus asta președintelui Putin. Ambele părți ar trebui să se întoarcă acasă, la familiile lor, să înceteze uciderile", a declarat Trump, potrivit Observatornews.
În timp ce Zelenski vorbea cu reporterii, Trump a postat pe platforma de social media Truth Social, spunând că războiul din Ucraina ar trebui să se încheie acum, de-a lungul liniilor sale actuale, ambele părți având voie să revendice victoria.
"Mergi după linia de luptă, oriunde ar fi aceea. Altfel, e prea complicat. Nu vei putea niciodată să rezolvi. Te oprești la linia de luptă", a spus Trump reporterilor la sosirea în West Palm Beach, Florida. "Și ambele părți ar trebui să meargă acasă, la familiile lor, să oprească uciderea. Și asta ar trebui să fie", a adăugat el, spunând că a comunicat acest sentiment atât lui Zelenski, cât și președintelui rus Vladimir Putin.
Zelenski a sperat să plece din Washington cu angajamente privind noile arme pentru Ucraina, dar l-a găsit pe Trump într-o stare de spirit total diferită la o zi după ce a avut o convorbire telefonică îndelungată cu președintele rus Vladimir Putin. Trump a clarificat că prioritatea sa acum este diplomația și crede că furnizarea de Tomahawk-uri ar putea submina-o.
Cu câteva zile înainte de întâlnire, Trump a părut hotărât în privința posibilei vânzări a rachetelor cu rază lungă de acțiune către Ucraina, exprimându-și dezamăgirea față de asaltul continuu al Moscovei. Dar după apelul său cu Putin, Trump a părut mai precaut și a început să-și exprime îngrijorarea cu privire la epuizarea stocului SUA. "Asta e o problemă. Avem nevoie de Tomahawk-uri și avem nevoie de multe alte lucruri pe care le-am trimis în ultimii patru ani în Ucraina", a spus Trump.
Președintele SUA și cel al Rusiei ar urma să aibă o nouă întâlnire, după cea din Alaska, peste câteva săptămâni, în Ungaria. Pentru a zbura la Budapesta pe drumul cel mai scurt, Putin trebuie să obțină o derogare pentru traversarea spațiului Uniunii Europene.
Liderul ucrainean a evidențiat rolul lui Trump în medierea unui acord fragil de încetare a focului între Israel și Hamas în Orientul Mijlociu și a spus că crede că există un impuls pentru a face același lucru pentru a pune capăt invaziei Rusiei care durează de trei ani și jumătate. "De aceea sper că va face asta și vom avea și noi un astfel de mare succes pentru Ucraina", a spus Zelenski.
Zelenski i-a informat virtual pe liderii europeni în urma întâlnirii sale cu Trump. Liderii au reiterat "angajamentul lor neclintit față de Ucraina în fața agresiunii rusești în curs".
În timpul apelului lui Zelenski cu liderii europeni, prim-ministrul britanic Keir Starmer a propus colaborarea cu SUA pentru a redacta un plan de pace pentru Ucraina pe modelul planului în 20 de puncte al lui Trump pentru Gaza. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a propus un apel urgent de urmărire între consilierii de securitate națională europeni în timpul weekendului.
Vorbind cu reporterii, liderul ucrainean și-a reafirmat încrederea în dorința lui Trump de a încheia războiul, adăugând "a fost, de asemenea, dificil să gestionezi situația din Orientul Mijlociu, și președintele a avut succes în asta".
Întâlnirea de la Casa Albă subliniază echilibrul delicat pe care administrația Trump încearcă să-l mențină între sprijinul pentru Ucraina și dorința de a evita o escaladare suplimentară a conflictului cu Rusia. Decizia privind rachetele Tomahawk rămâne în suspensie, dependentă de evoluțiile diplomatice din săptămânile următoare și de rezultatul summit-ului programat la Budapesta între Trump și Putin.